Salon Adresi : İsmetpaşa Mahallesi Atatürk Bulvarı No:52-3 MİLAS / MUĞLA
WhatsApp Bilgi : 0 544 513 16 46
TETADERM Salon Tel : 0 252 513 16 46

Cilt Lekesi, ciltteki renk değişiklikleridir.
Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucu oluşur.
Cilt lekeleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.
Cilt Lekelerinin Oluşma Nedenleri:
* Güneş
* Hormonal değişiklikler ve gebelik
* Bazı sistemik hastalıklar
* Genetik yatkınlık
* Enfeksiyon hastalıkları(mantar vb.)
* Yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar
Cilt Leke Çeşitleri:
Melasma (Cloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir. Bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak,alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük, lekeler oluşabilir.
Yaygın Hiperpigmentasyon: Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı,hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında yaygın renk değiliklikleri görülür.
Cafe Au LaitAFE : Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir,boyutları 2 cmden 30 cm kadar olabilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler.
Foto Alerjik Reaksiyonlar : Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler. Kronik Güneş ve Solaryum Banyoları : Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artırmaya başlar.
Çil ( Efelid ) : yanak,alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklindedir Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.
Lentigo : Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir,boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahve renginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler.